آشنایی با ویژگی رنگ ها در چیدمان داخلی

ویژگی رنگ ها در چیدمان داخلی

آشنایی با ویژگی رنگ ها در چیدمان داخلی تاثیر بسیاری در زیباتر شدن خانه و یا محل کار دارد. پس بهتر است قبل از شروع چیدمان به آشنایی با ویژگی رنگ ها در چیدمان داخلی بپردازیم. با تیم طراحی استیل سازان همراه باشید.

اهمیت استفاده از میز جلو مبلی خانگی در چیدمان داخلی چیست؟

نقش ویژگی رنگ ها در چیدمان داخلی

می دانیم که تأثیر رنگ های موجود در طبیعت، تأثیر فراوانی در روحیات و خلق و خوی انسان ها دارند. بطوریکه برای مثال رنگ های روشن و درخشنده انرژی زا بوده و در مقابل رنگ های خاکستری مات و خاموشی، نوعی کسالت و حالتی از رکود در روحیات انسان ها ایجاد می کنند.

از طرفی رنگ ها، به فرم کمال بخشیده و در واقع به فرم ها نوعی حیات و جان می بخشند. به تعریفی دیگر گفته شده که جوهر اصلی رنگ انعکاسی، از عالم خیالی است.

روانشناسی رنگ در طراحی داخلی

بنابراین ما می توانیم با آمیختن تصوراتمان با واقعیات، رنگ هایی که با ویژگی های خلقی ما مأنوس تر هستند را در پیرامون خود به کار برده و از آنها لذت ببریم، چرا که برخی رنگ ها انرژی زا هستند و نوعی جنبش و تکاپو را در وجودمان ایجاد می کنند و برخی آرامش دهنده اند و حتی در کنار هم قرار دادن رنگ های مختلف نیز، حالات روحی خاصی ایجاد کرده و محیط مان را دلپذیر و دوست داشتنی می کنند.

مطالب پیشنهادی = میز جلو مبلی استیل

در این مطلب سعی شده به طور اجمال به ویژگی برخی رنگ ها و کاربرد آنها پرداخته شود.

رنگ سفید

رنگ سفید از نوع رنگ های آرام بخش می باشد و بیانگر پاکی و معنویت است. این رنگ فضایی را ایجاد می کند که در آن جزئیات فراموش شده و در آرامش و بدون اغتشاش فکری، به آنچه مد نظرمان است فکر کرده و تصمیم بگیریم. در دکوراسیون داخلی، از انواع رنگ های سفید و خانواده آن که شامل کرم، بژ، عسلی و لیمویی است به عنوان زیر ساخت اصلی می توان استفاده کرد و در کنار طیفی از رنگ ها، به هارمونی خاصی رسید .

رنگ خاکستری

رنگ خاکستری حالت ابهام و سکونی دارد، نور را جذب کرده و یا منعکس می کند. در کنار رنگ سیاه، روشن تر به نظر می رسد. این رنگ به عنوان رنگ پایه، تأثیر خنثی کننده داشته، از شدت رنگ کنار خویش می کاهد. خاکستری، شخصیت زندگی خود را از رنگ های پیرامون خود کسب می کند و با رنگ های متضاد و شدید و خشن خو می گیرد و از پختگی رنگ های دیگر می کاهد. به عبارتی خاکستری، مخرب نیروی رنگ هاست.

مطالب پیشنهادی = میز جلو مبلی عسلی

رنگ سیاه

رنگ سیاه نهاد ثروت و قدرت و نماد کار است و تلاش. این رنگ در کنار رنگ صورتی، نشانه قدرت اجتماعی است ولی در کنار رنگ زرد، نماد نیروی خرد است. این رنگ به طور کامل، رنگ های روشن را جذب کرده و در سطح و فضاهای کوچک باعث ملالت روح می گردد. در واقع رنگ سیاه، تیره شده رنگ های دیگر است که به همراه آبی، قویترین قهوه ای و با زرد، سبز تیره می سازد. معمولا ا از رنگ سیاه در جزئیات استفاده می کنند، اما در سطوح بزرگتر و سطح دیوار، حتی می بایست با الگوها و کمپوزیسیون خاصی به کار گرفته شود تا فضا را جذاب و گیرا کند.

رنگ زرد

رنگ زرد سنبل کنترل خرد، صبر و بردباری است. تحریک کننده انرژی های روحی بوده و رنگ گرمی است که نور و تشعشع خورشید را انعکاس می دهد. در دکوراسیون داخلی، معمولا ا از زرد خردلی یا مایل به نارنجی استفاده می گردد تا رنگ زرد متمایل به سبز. بهترین نوع زرد، زردهای خاکی هستند که درخشنده بوده و قدرت حفظ رنگ را دارند. مکمل زرد، زرشکی می باشد. بنابراین زیر ساخت مناسبی برای رنگ زرد می باشد.

مطالب پیشنهادی = میز جلو مبلی فلزی

رنگ آبی

سنبل معنویت، درستی، ایمان، وفاداری و اقتدار و اعتماد است و آرام بخش بوده و فضایی متوازن و هارمونیک می آفریند. برای از بین بردن رنگ زرد، از این رنگ استفاده می شود و رنگ سختی است برای طراحی و نقاشی ساختمان. رنگ آبی سرد، رنگ مناسبی برای فضاهای صمیمی و گرم نیست. در مقابل، رنگ های آبی گرم مثل لاجوردی و فیروزه ای، چشم نواز هستند که در طراحی و رنگ آمیزی خانه و فضاهای قدیمی و سنتی، استفاده فراوانی دارد.

رنگ قرمز

رنگ زندگی و شانس، رشد، لذت و عشق است و گفته شده که در مقابل نیروهای اهریمنی مقاومت می کند. این رنگ انرژی فراوانی دارد. رنگ قرمز هرچه به طیف نارنجی نزدیک شود، شفاف و درخشان ترین قرمز خواهد بود و البته با ترکیب رنگ سفید، صورتی گرمی ایجاد می کند. نارنجی و صورتی کم رنگ یا پر رنگ، معمولا پایه رنگ قرمز هستند که این رنگ یعنی رنگ قرمز، در طراحی داخلی خانه های سنتی و بافت فرش و شیشه های رنگی، کاربرد فراوانی داشته و دارد.

مطالب پیشنهادی = میز جلو مبلی شیک

رنگ سبز

سمبل توازن، صلح و سکون است. طیف رنگی گسترده ای داشته و نه در گروه رنگ های سرد است و نه گرم. رنگ متمایل به زرد، پر انرژی، زنده، برانگیزاننده و هیجان آور است. در عوض، سبز فیروزه ای، فضایی آرام و متعالی به وجود می آورد. به همان نسبت که رنگ سبز به آبی نزدیک گردد، آرام تر و خاموش تر شده و به فضای روحانی و مذهبی نزدیک تر می گردد و برعکس، هرچه به زرد نزدیک شود، گرم تر و پویاتر می گردد که در طراحی داخلی، نماد زندگی، حرکت و پویایی است.

رنگ صورتی

ترکیبی است از قرمز و سفید که تمایل بیشتر آن به سفید، به آن سردی می بخشد و تمایلش به قرمز، گرمی خاصی ایجاد می کند. این رنگ رنگ آرامش، جوانی و نشاط است. در دکوراسیون داخلی، رنگ گلبهی با اندکی نارنجی برای اتاق خواب و به کارگیری آن در سالن پذیرایی، جذاب و باوقار است. این رنگ زیر رنگ مناسبی برای رنگ قرمز و نارنجی که حاصل آن رنگ درخشانی خواهد بود.

رنگ قهوه ای

بیانگر عمل گرا بودن، قابل اعتماد بودن و نزدیکی به خاک است. این رنگ، فضای آرام و بی طرف ایجاد کرده و حالتی از رکورد و عمق را ایجاد می کند. این رنگ با ترکیب سفید، صورتی چرکی را به وجود می آورد که در نقاشی و دکوراسیون داخلی کاربرد داشته و رنگ مناسبی به شمار می آید و با انواع آبی و سبز، هماهنگی و هارمونی خاصی به فضا می بخشد.

سخن پایانی ویژگی رنگ ها در چیدمان داخلی

تنالیته های رنگ قهوه ای، رنگ چوب طبیعی مثل بلوطی، ماهاگونی، گردو و . . . هستند که رنگ هایی بسیار سنگین، آرام و گرم هستند.